Podcasty a články z Travel Bible + 27 tipů na appky, podcasty, články, knihy a muziku nejen pro cestovatele
Travel Bible

Volejte sláva a palte obřadní ohně! Na Olympu se slaví a cestovatelská božstva mají pré.

Ano, vidíte správně. Po dlouhé době je tu skvělým obsahem našlapaný Travel Bible newsletter!

Co vše vás tu čeká?

  • Spoousta nových Travel Bible podcastů, například:

  • Nové články na Travel Bibli

  • Pár tipů na užitečné appky a služby, které nás aktuálně baví

  • Tipy na další poslech (nejen) na cesty – podcasty i pár playlistů :-)

  • Pár zajímavých článků, které by vám neměly uniknout

  • Tipy na super knihy

Nové články na Travel Bibli

Vydali jsme i dost nových článků a máme v zásobě nachystané další. Tady jsou ty, které vám od minulého mailu mohly utéct:

Chcete sami něco pro Travel Bibli napsat? Mrkněte na web na info, nahoďte téma a ozvěte se Alče na redakce@travelbible.cz :-)

Novinka: De oceáno Pacífico a oceáno Atlántico

Kniha De oceáno Pacífico a oceáno Atlántico

Jak si jeden nazdárek zmyslel, že přejde Panamu po svých. To je podtitul nové e-knihy Dave Možnara u nás na webu. Vypráví v ní svůj syrový příběh pěší cesty napříč Panamou. 

Celý výtěžek z knihy jde na dobrou věc. Autor ho věnuje na dárcovské konto předčasně narozených trojčat, které se rozhodl tímto podpořit.

KOUPIT E-KNIHU

Podcasty na Travel Bibli


Kdo podcast odebíráte na Apple Podcast, Spotify nebo kterékoli jiné appce, asi o nových dílech víte průběžně. 

Ale zjistili jsme, že spousta z vás poslouchá jen konkrétní epizody a spousta vám jich uteče. Takže sem dáváme všechny, co vyšly od minulého mailu. 

A doporučujeme si odběr zapnout :-)

Zuzka a Petr Juračkovi: „Když si Petr vymyslí nějakou blbost, tak ji taky zrealizuje. Naučila jsem se, že když odjede, jede si každý svou linii.”

Zuzka a Petr Juračkovi: „Když si Petr vymyslí nějakou blbost, tak ji taky zrealizuje. Naučila jsem se, že když odjede, jede si každý svou linii.”


Jeden z nejposlouchanějších podcastů, co jsme kdy vydali. Petr je cestovatelský blázen v tom nejlepším slova smyslu. Jak se na všechny jeho dobrodružství ale kouká jeho žena Zuzka?

PŘEHRÁT PODCAST
Zuzka a Petr Juračkovi: „Když si Petr vymyslí nějakou blbost, tak ji taky zrealizuje. Naučila jsem se, že když odjede, jede si každý svou linii.”

Marek Rybář: Cesta kolem světa ke splněným snům


Marek je fotograf a průvodce, který si doslova docestoval za svým snem. Těšte se na vyprávění o práci a cestování na Novém Zélandu, v Kanadě, na Islandu, v Norsku i o dalších cestách. Uslyšíte, jak jenom díky odhodlání a odvaze se zeptat a víceméně naslepo vyrazit získal Marek svoji práci snů.

PŘEHRÁT PODCAST
Lucie Daňhelovská: O studiu a práci v Austrálii, surfu, cestování a životě s Australanem

Lucie Daňhelovská: O studiu a práci v Austrálii, surfu, cestování a životě s Australanem


Lucka díky studentským vízům strávila pár let v Austrálii. Čeká vás nálož praktických informací o možnosti studia a práce v Austrálii, ale hlavně inspirativní příběh odhodlané holky, která si tvrdě šla za svým snem a vrhla se po hlavě do života na druhém konci světa, i když na začátku ani pořádně neuměla anglicky. 

PŘEHRÁT PODCAST
S dětmi stopem po Evropě – Tomáš, Zuzka a Honza Klimečtí

S dětmi stopem po Evropě – Tomáš, Zuzka a Honza Klimečtí


Táta s dětmi, kteří společně už pár let zpátky začali objevovat svět stopem a pořád v tom pokračují. I když Zuzka s Honzou už dorostli do věku, kdy vyráží i sami, pořád jezdí i na společné rodinné tripy. Těšte se na moc milé povídání se spoustou zážitků i podnětů k zamyšlení.

PŘEHRÁT PODCAST
Jakub Cejpek: Kam na dobrodružné túry a za lezením do rakouských Alp

Jakub Cejpek: Kam na dobrodružné túry a za lezením do rakouských Alp


Jakub je fotograf, dobrodruh, horský průvodce, ale především velký milovník hor. V rozhovoru se tak věnujeme hlavně rakouským horám, těšte se hlavně na tipy na náročnější túry a rekreační lezení. Dostali jsme se ale i k Jakubovo začátkům lezení, kdy často jezdil do Alp stopem, a ke zkušenostem z focení hor a horolezců.

PŘEHRÁT PODCAST
Joži a Pali: Patagonií na koních

Joži a Pali: Patagonií na koních


Joži a Pali jsou dva střelení týpci (myšleno jen v nejlepším!), jejichž zatím poslední výprava mířila do Patagonie. Rozhodli se ji projet na koních, i když ani jeden před tím na koni nejezdili. A k tomu ještě natočit celovečerní film.

PŘEHRÁT PODCAST
Dana Bartošová: Splněný bambusový sen v Indonésii

Dana Bartošová: Splněný bambusový sen v Indonésii


Dana ráda boří mýty o tom, že něco nejde nebo nefunguje. Se svým přítelem si postavila rodinný dům z bambusu na tropickém ostrově uprostřed Indického oceánu, o kterém snila už jako malá holka. Uslyšíte celý její příběh od první cesty do Indonésie jako dobrovolnice organizace Kintari až k praktickým otázkám kolem stavby domu.

PŘEHRÁT PODCAST
Jana Wolfová: Jak si s dětmi naplno užít zimu v údolí Zillertal i safari v Tanzánii

Jana Wolfová: Jak si s dětmi naplno užít zimu v údolí Zillertal i safari v Tanzánii


Jana s rodinou tráví nemalou část roku v údolí Zillertal. Budeme se bavit hlavně o cestování s dětmi a o tom, jak v rámci pobytu v zasněžených horách skloubit potřeby všech členů rodiny. Těšte se na konkrétní tipy na zimní aktivity – mimo jiné skvělé sáňkovací túry a folklorní akce v rámci Zillertalu – i tipy na hezká místa, výlety a restaurace.

V závěru rozhovoru jsme se zároveň dostali i k cestování s dětmi i mimo kontext Alp. Dozvíte se, jak se dvěma malými holčičkami zvládnout pětidenní přechod Reunionu, nebo jaká byla jejich společná cesta po Tanzánii v únoru 2021.

PŘEHRÁT PODCAST
Přemek Vida: Zima v Rakousku, snowboard, freeride, focení sportu i láska k horám

Přemek Vida: Zima v Rakousku, snowboard, freeride, focení sportu i láska k horám


Přemek je sportovec, fotograf a trenér české snowboardové freestyle reprezentace. Díl je součástí série o zimě v Rakousku, což také bude hlavní téma našeho povídání.

Čekají vás tipy na skvělá snowboardová střediska i místa, kam v zimě vyrazit s dětmi. Dozvíte se, jak začít s freeridem i jak si zimní hory užít jinak než jen na lanovkách a sjezdovkách. Dostaneme se ale i ke cestování ve spojení s vrcholovým sportem, lásce k horám, nebo třeba focení.

PŘEHRÁT PODCAST

Na čem teď pracujeme a co nás baví?

Je toho spousta, klasika.

Matouš s Alčou asi nejvíc energie věnují naBOSo, největšímu obchodu s barefoot botami u nás. Alča má pod palcem obsah a spolupráce, Matouš komplet marketingovou strategii a reklamy na sítích.

Letos mimo jiné totálně upgradujeme vlastní značku Angles se společenskými a smart casual botami. A k tomu rozjíždíme CRAVE, pro změnu hodně urban značku.

A Alča téměř sama dala dohromady už druhé číslo tištěného Barefoot Magazínu. ♥️

Netušíte, o čem je řeč? Přečtěte si třeba článek 6 důvodů proč nosit barefoot boty, co znamená barefoot a jak nám bosé boty pomůžou se zdravím.

Matouš zas jednou trochu omylem napsal knihu (původně to měla být jenom krátká součást návodu k přístroji Vitalvibe Frequency™). Jmenuje se 7 návyků dlouhověkosti a název mluví za vše.

Na celém dlouhověkém projektu Vitalvibe Longevity se podílí i Alča, i tady má totiž roli šéfredaktorky pro boží články.

Aby toho málo, tak Petr, Matouš i Alena společně pomáhají i nově vzniklé destinačce Krajina pod Sněžkou.

Těšte se mimo jiné na boží web pro návštěvníky tohoto krásného regionu Východních Krkonoš. Jen je na něm ještě práce jak na kostele. Do začátku si proto jako ochutnávku můžete dát třeba článek Krkonoše s dětmi od našich kamarádů z NARUBY.life.

Samozřejmě jsme nezanevřeli i na další projekty jako skvělé recepty, kuchařky a appka na Paleo Snadno nebo další recepty a mixéry na Love of Raw.

A pak si tak různě hrajeme s investováním, soláry, chytrou domácností, focením, videem a všemožně hračičkujeme. Třeba s Midjourney AI. Matouše navíc dost brzy čeká přírůstek do rodiny. Ale o tom všem zas někdy jindy. Pojďme rovnou na další užitečné tipy.

Užitečné appky a služby na cesty

Airalo
Máte telefon s eSIM? Na Airalo si na pár kliků pořídíte lokální číslo a data jen o kus dráž než u místních operátorů. Na kratší cesty nebo v zemích, kde je získání SIMky proces na půl dne, se tahle služba dost hodí.

BeWelcome

Couchsurfing jako platforma je za nás se svou nesmyslnou politikou předplatného mrtvý. Ale myšlenka naštěstí žije dál. Třeba na open-source platformě BeWelcome. Nabídka hostitelů je mnohem menší, zato máte o dost větší pravděpodobnost, že vás ubytují. Další varianta je třeba Trustroots.

Mapy.cz
Nic nového, říkáte si (možná). Ale za nás jsou turistické mapy na Mapy.cz natolik geniální, že je budeme rádi připomínat pořád dokola. Je libo třeba trek na nádhernou horu Doi Luang Chiang Dao v severním Thajsku? Stačí říct.

Bezkempu
Služba, kterou s oblibou využíváme pro cesty po Česku. Petr tam dokonce nabízí místo u sebe mezi Kolínem a Poděbrady. Letos vydali i fajn mobilní appku, která život bez kempů ještě usnadňuje.

European Coffee Trip
Máte rádi dobrou kávu aspoň tak, jako my? Skrz web nebo ještě lépe mobilní appku European Coffee Trip hledáme skvělé kavárny ve spoustě měst všude po Evropě.

Happy Cow
Užitečná appka zdaleka nejen pro vegany. Jakmile vám někde už maso leze krkem, koukněte sem. Občas tu najdete gastronomické skvosty.

Vivino
Bezkonkurenčně nejužitečnější appka hned po mapách a Revolutce. Naskenujete etiketu skoro jakéhokoliv vína a dostanete nejen hodnocení, které bere v potaz poměr cena-výkon, ale i spoustu užitečných informací. Jaká by měla být cena lahve. Jaké chutě čekat. K čemu se víno hodí. Nebo jaké jsou největší skvosty daného vinařství.

Been
V jednoduchosti je krása. A tady si můžete krásně ukládat, ve kterých zemích jste už byli. Nic víc, nic míň.


Co čteme a posloucháme?

Podcasty

Michelle Losekoot – Jak být kreativnější, lépe psát a pokládat si dobré otázky
S Michelle se známe snad odjakživa a už dlouho sledujeme, co všechno tvoří. Tenhle rozhovor na Proti Proudu je nejen plný praktických tipů, ale hlavně syrové sebereflexe, failů, úspěchů a životních poznatků.
protiproudu.cz/michelle-losekoot/

Human Resources – Hardcore History
Tohle není ani trochu pěkný poslech. Naopak, možná vám občas bude trochu špatně. Ale někdy (nebo spíš často) je pro pochopení většího kontextu potřeba slyšet syrovou, drsnou pravdu.

Celá epizoda se věnuje životu otroků v Americe, šíleným podmínkách na lodích z Afriky i na farmách, vzpourám, zničeným rodinám, politikaření a celou dobu vše zasazuje do kontextu dnešního postavení černochů v USA. Dejte si to, možná pak konečně do hloubky pochopíte, že to ve Státech s tím neustálým řešením rasismu opravdu nepřehání. Naopak.

dancarlin.com/product/hardcore-history-68-blitz-human-resources/

Train Set – 99% Invisible
Dobře, tak trochu odlehčíme. 99% Invisible patří mezi geniální odpočinkové podcasty nejen na cesty. Zkoumá vše zajímavé, fascinující až bizarní skrz pohled designerů. Od architektury a urbanismu přes infrastrukturu, objekty, vizuály a technologie po společenské fenomény a historii.

Epizoda Train Set vypráví o historii show s plánovanými srážkami (opravdových) vlaků. Geniální.

99percentinvisible.org/episode/train-set/

Lifespan – celá série o dlouhověkosti
Jestli jste četli knihu Konec stárnutí a vládnete dobrou angličtinou, tahle skvělá série od autora knihy vás nadchne. Připomíná témata z knihy a rozvíjí je dál. Jestli je na vás lehce odborná angličtina příliš, rovnou přeskočte dál.
lifespanpodcast.com

Libor Mattuš: Chlad, dýchání, pohyb a co si představit pod pojmem biohacking
Matouš se očividně s koncem LeapMakers podcastu nudil, takže rozjel podcast Longevity. Úvodní epizoda vás nejen dostane do obrazu, ale hlavně připomene základní pilíře zdravého života a poskytne hromadu praktických tipů.
vitalvibe-longevity.cz/libor-mattus/


Články

Toužíte po kvalitním spánku? Nechte modré světlo za dveřmi ložnice
Usínáte s obličejem ponořeným v jasu displeje mobilního telefonu? Svítíte do pozdních hodin? Po přečtení článku dost možná přestanete.
vitalvibe-longevity.cz/kvalitni-spanek-a-modre-svetlo/

68 Bits of Unsolicited Advice – Kevin Kelly
Kevin Kelly dlouhodobě patří mezi nejzajímavější a nejuznávanější lidi světové tech scény. Do těchto 68 bodů vydestiloval nejdůležitější poznatky za 68 let svého života. Doporučuju článek uložit a pravidelně se k němu vracet. (stejně jako k 99 bodům, sepsaným o rok později)
kk.org/thetechnium/68-bits-of-unsolicited-advice/

Doba mozková: Vylaďte svou hlavu na optimální výkon
Na závěr ještě jeden článek o zdraví a dlouhověkosti. 7 praktických tipů, jak podpořit svůj mozek v efektivním fungování.
vitalvibe-longevity.cz/optimalni-vykon-mozku/

Hudba

Výběr muziky zdaleka nejen na cesty dával dohromady Matouš sám za sebe. Jestli vás jeho tipy baví, dejte mu follow na Apple Music.

Hania Rani live at Invalides, in Paris, France for Cercle
Nádherný živák polské klavíristky a zpěvačky, který snoubí moderní klasiku, jazz, minimalismus a trochu elektroniky. Za mě jeden z velkých objevů posledního roku. Pohlazení po duši, kvalitní zvuk nutností.
youtu.be/J5oZ80Daduc

Lidová Redlová – Lucie Redlová
Moc fajn album do auta na cesty. Lucka v něm jde ve šlépějích svého táty Vlasty Redla, i když svým osobitým stylem. Pozor, některé písničky jsou hooodně chytlavé.
open.spotify.com/album/7prD0UGz2UjE1YFaBUxmUA

Interference
Kapela irské folkové scény, která mě nevím proč dlouho míjela. Přitom jsem ji několikrát slyšel naživo i se zpěvákem Fergusem O`Farellem, který dnes už bohužel není mezi námi. Letos jsem ji díky milovanému festivalu Folkové prázdniny znovuobjevil a nemůžu se nabažit hlavně alba The Sweet Spot. Doporučuju i emotivní dokumentární film Breaking Out o kapele a hlavně zpěvákovi O`Farellovi.
open.spotify.com/artist/01rQYa6FsEMcNyAm8eR8ae

Keltské: Talisk + RURA
Na tyhle dvě kapely se mě ptá snad každý, když je u nás doma slyší. A na cesty (nejen) do auta jsou taky skvělé, tak je sdílím i tady. Od Talisku doporučuju alba Beyond a Dawn, od RURA mám asi nejraději In Praise of Home, ale záleží na náladě, skvělé jsou všechny.
Talisk – open.spotify.com/artist/1khU7sW2d95qMTDnyDfzBT
RURA – open.spotify.com/artist/4kKrVjWrGR3f0MfYakhaH8

Pohodové elektro: Ben Böhmer + Lee Burridge + Eli & Fur
Díky YouTube kanálu Cercle jsem už objevil spooustu skvělé hudby k práci. Posílám tři oblíbené a pro člověka elektrem/melodickým technem příliš nepolíbeným asi i nejlépe stravitelné sety :-)
POZOR: Tahle hudba nikdy nebude fungovat bez kvalitního zvuku.

Pro fajnšmekry pak doporučuju mistra Stephana Bodzina nebo Borise Brejchu.

Ben Böhmer – youtube.com/watch?v=RvRhUHTV_8k
Lee Buridge – youtu.be/h96MGcsi7GQ
Eli & Fur – youtube.com/watch?v=KwGe18AdFUE

Knihy

Agnes a Zakázaná hora – Veronika Hurdová
Krásná kniha pro děti i dospělé. Na cesty do auta jako audiokniha pro celou rodinu naprostá ideálka. Má i druhý díl Agnes a ostrov Stínů.
veronikahurdova.cz/agnes-a-zakazana-hora/

Čtyři tisíce týdnů – Oliver Burkeman
Aneb time management pro smrtelníky. Tahle skvělá kniha konečně vyšla i v češtině. Perfektně zapadá do kontextu toho, co od začátku hlásáme na Travel Bibli. Autor vás odnaučí vyhlížet vysněný dostatek času a ukáže vám, jak zažívat radost i ve dnech, kdy se na vás všechno sype.
melvil.cz/kniha-ctyri-tisice-tydnu/

BONUS: Reading list Dereka Siverse
Spoustu skvělých tipů i se zpracovanými zápisky najdete v tomto seznamu, který píše Derek Sivers – zakladatel CD Baby, programátor, muzikant a jeden z nejlepších hostů v podcastu Tima Ferrisse.
sive.rs/book