Podcasty z Travel Bible, pozvánka na naše kurzy, vychytávky na cesty, užitečné služby a tipy k poslechu i čtení.
Travel Bible

Krásný předposlední den!

Naštěstí jen aktuálního roku. Je tady poslední Travel Bible newsletter 2022 a s ním i nálož tipů k poslechu, čtení i koukání.

A samozřejmě pár drobných cestovatelských vychytávek :-)

Algarve, Portugalsko

Co vše vás tu čeká?

Nové podcasty

Nicolette Havlová: 2025 km pěšky do Istanbulu, studentský život v dodávce, stopování a překonávání sebe sama


Poslechněte si rozhovor Nicolette Havlovou, dobrodružnou holkou z Havířova, která miluje hory a přírodu a poslední dobou propadla dálkovým trekům.

V létě 2021 putovala pěšky do Istanbulu na podporu rumunského Banátu a o téhle pouti samozřejmě v rozhovoru uslyšíte. Z poutě si mimo jiné přivezla suvenýr v podobě životní parťačky Svili, fenky nalezené na smetišti nedaleko bulharského Svilengradu.

Dostaneme se ale i k tématům mimo pěší poutě. Nicolette se například rozhodla při studiu v Liverpoolu ušetřit tím, že místo na kolejích bude bydlet v dodávce. Takže si pořídila a sama přestavěla a vybavila dodávku jménem Karel. Část studia pak strávila v Austrálii, o čemž bude také řeč.

PŘEHRÁT PODCAST

Zima v Rakousku VI: S dětmi do Innsbrucku, bruslení na Weißensee, výlety u Achensee i rakouská gastronomie


V poslední epizodě rakouské zimní minisérie se s fotografem a novinářem Tomášem Hájkem zastavíme v zasněženém Innsbrucku a jeho alpské zoo. Naláká vás i k bruslení na zamrzlém Weißensee, podíváme se k zasněženému okolí Achensee a nevynecháme ani naše oblíbené téma jídla.

PŘEHRÁT PODCAST

NOVÝ KURZ: Jak rozjet úspěšný podcast a umět klást dobré otázky

Nastal čas se zas pořádně pustit do živých Naučmese kurzů. Možnost se s vámi naživo potkat, něco (snad) užitečného vám předat a pak společně posedět u sklenky vína mi dost chyběla. 

A proč rovnou nezačít úplně novým kurzem... :-)

Jak rozjet podcast, který si najde věrné publikum? Co všechno ti podcastování může přinést? Jak za pár tisíc vyladit zvuk (skoro) k dokonalosti? Jak se ptát skvělé otázky a získávat vzácné hosty? Jak u tvorby vydržet? Naučím tě, jak dělat podcast jako profesionál.

Kdy: 11. 1. od 18:00
Kde: Pracovna, Praha-Žižkov

Všechny důležité informace i přihlášku najdeš na webu Naučmese.cz

CHCI NA KURZ

TravelHacking: Jak na levné letenky, ubytování, cestování?

První post-covidový živý termín Petrovo TravelHacking kurzu se vyprodal raz dva. A tak Petr rovnou přidal další. Přijďte si poslechnout jak zaplatit co nejméně a srazit většinou 2 nejvyšší náklady z celé dovolené: Cenu za cestu a náklady na ubytování.


Kurz Travel Hacking

Už jen kvůli následnému posezení u vína a sdílení zkušeností to stojí za to. Samozřejmě vás ale čeká obrovská nálož praktických tipů a triků, jak cestovat chytře.

Kdy: 10. 1. od 18:00 nebo 9. 2. od 18:00
Kde: Pracovna, Praha-Žižkov

Kde se přihlásit: naucmese.cz/kurz/travel-hacking-jak-na-levne-letenky-ubytovani-cestovani


CHCI NA KURZ

Jak na cestovatelský blog

Jak psát cestovatelský blog, který bude číst i někdo jiný než tvoje babička? Jak u toho vydržet? A jak si díky blogu přivydělat na další cesty, případně se dostat k práci snů?

Vypsal jsem i jeden z kurzů, který mě dost bavilo dělat před covidem. Jestli se chystáš psát blog, případně už píšeš a potřebuješ trochu nakopnout a popostrčit dál, určitě doraz, nebudeš litovat.


Kdy: 31. 1. od 17:30
Kde: Pracovna, Praha-Žižkov

Kde se přihlásit: naucmese.cz/kurz/jak-na-cestovatelsky-blog

CHCI NA KURZ

Vychytávky a služby

Neustále hledáme, co by se na cestách mohlo hodit, a testujeme novinky. Tady jich pár je.

Sbalitelný batoh Matador Freerain 28

Sbalitelný batoh Matador Freerain 28


Větší alternativa našeho oblíbeného sbalitelného batohu na klíče. Petr v březnu plánuje vyšlápnout nejvyšší horu Španělska Teide. Na Kanáry ale letí na delší dobu a potřebuje úplně jiné zavazadlo než trekový batoh.

Tenhle extra skladný batůžek se dá prostě přihodit do jiného zavazadla a použít jen v momentě, kdy je potřeba.

Koupíte ho například na Pod 7 kilo 

Safety Wing – dlouhodobé zdravotní pojištění pro nomády


Safety Wing jsme zmiňovali už v našem článku o dlouhodobém cestovním pojištění (na víc než půl roku v kuse). Ale za posledních pár týdnů se mě několik lidí ptalo přesně na takový typ pojištění, tak ho tady pro vás připomínám.

Jde o pojištění, které se platí na měsíční bázi (42 USD za 4 týdny) a můžete s ním cestovat třeba nonstop. Vůbec neuvádíte termín návratu.

Zároveň vám ale kryje i krátké návštěvy v zemi, kde máte rezidenci. To žádné jiné cestovní pojištění neumožňuje. 

Můžete tak mít dlouhodobě odhlášené české zdravotní pojištění a neřešit zmatky kolem zpětného přihlašování, když chcete jednou za rok navštívit na pár týdnů rodinu.

Více na safetywing.com

Další drobné vychytávky & novinky

 • Karta Wise jako velká konkurence Revolutu.

  Ze služby původně hlavně pro převod peněz do/ze zahraničí (dřív TransferWise) se stala plnohodnotná platební karta na cesty a bankovní účet pro celkem hodně zemí.

  Víc info najdete v našem článku o platebních kartách na cesty.

 • Dron DJI Mini 3 Pro – konečně maličký dron s dostatečnou kvalitou fotek i videa. Skvělou kvalitou. Vlastně až děsivě dobrou, v porovnání s tím, co lezlo z prvního Miniho. Jsem dost zvědavý, kam tohle tempo vývoje povede dál. 

 • Seat61 pro cestování vlakem. Tenhle web jsme doporučovali už v Travel Bibli a neškodí ho občas připomenout. Autor ho neustále aktualizuje a rozšiřuje, už přes 20 let. 

  Já bych třeba v roce 2023 chtěl o dost víc cestovat vlakem, s malým dobrodruhem v rodině mám o to větší motivaci. 

Ještě než se pustím do přehledu těch „nej” z roku 2022, chci poděkovat všem, kdo se na tvorbě obsahu pro Travel Bibli podílejí.

Bez nich bychom asi skončili u knížky a pár článků :-)

V první řadě jdou díky za Alčou a Pájou, díky kterým funguje celý magazín. Pája navíc aktuálně dost šlape i do aktualizací článků.

Magazín by ale nefungoval ani bez autorů, kteří do článků sepisují svoje zkušenosti. Děkujeme za to!

A pokud se mezi ně chcete přidat, budeme jedině rádi. Napište na redakce@travelbible.cz a Alča vás už nasměruje. 

Díky i Ondrovi za editaci podcastů a samozřejmě všem hostům, že se nebojí povyprávět o svých zkušenostech a zážitcích.

Nejčtenější články roku 2022

Nejposlouchanější podcasty roku 2022

Podcast poslechy sbírá v průběhu roku postupně, epizody z konce roku tak jsou ve velké nevýhodě. Snad to doženou v průběhu následujících měsíců!


Co mě kde zaujalo

Následující články, podcasty, knihy, videa a kdovíco ještě už nutně vůbec nesouvisí s cestováním. Přesto se o ně rád podělím a budu rád, když je i vy pošlete dál.

 • Proběhl další ročník „Comedy Wildlife Photography Awards”. Skvělý fotky a spousta momentů k zasmání, jako každý rok.

 • Neuvěřitelně kreativní kamarádka Michelle Losekoot pustila další skvělý web (letos už asi stopadesátý), tentokrát Nestereo. Každodenní drobná netradiční cvičení pro zlepšování vnímavosti a všímavosti. Tohle mě vždycky bavilo a inspirace není nikdy dost. Díky a smekám, Michelle!

 • Pusťte si před Silvestrem skvělý podcast What Alcohol Does to Your Body, Brain & Health od Andrewa Hubermana. Název mluví za vše.

 • Vřele doporučuju šestidílnou dokumentární sérii Prehistoric Planet na Apple TV+. Pohltí vás svým stylem a narativem Davida Attenborougha natolik, že během chvilky zapomenete, že jde o počítačovou animaci a ne záběry odněkud z druhého konce dnešní Země, kam jste jenom ještě nestihli cestovat.

 • Článek The Ultimate Guide to Writing Online přináší spoustu božích tipů a hlavně celkový mindset k úspěšnému psaní. Pro kohokoliv. I ty, kdo psaní nesnáší. 

 • Dost mě bavily oba rozhovory s Toddem McFarlanem (první, druhý) autorem komiksů, tvůrcem a  podnikatelem, u Tima Ferrisse. Spousta životní moudrosti, vtipných historek a hlavně živoucí důkaz, jak moc se hodí kašlat na to, co si o vás myslí ostatní.

 • Nepřestávají mě fascinovat street fotky z Porta od João CabralaJoão Bernardina.

 • Na webu Vitalvibe Longevity nám vyšel promakaný článek Glukóza – ředitelka inzulinové horské dráhy.