Podcast z Mexika, dlouhodobé cestovní pojištění, Skotsko, Slovinsko, zaoceánský let s dítětem a další novinky nejen na Travel Bibli.
Travel Bible

Je tu další nádherné podzimní ráno a s ním i další várka novinek a božích vychytávek
z Travel Bible. Tentokrát to bude trochu kratší než minule :-)

Pusťte se do čtení a hned potom poslechu nového podcastu!

Co vše vás tu čeká?

A jedna skvělá zpráva na začátek – cestovatelská pojišťovna True Traveller opět pojišťuje všechny občany EU.

Není to úplná novinka, ale došlo nám, že jsme o tom nikde neinformovali a za poslední dobu jsme potkali několik lidí, kteří si mysleli, že mají po Brexitu stále smůlu.

True Traveller doporučujeme všemi deseti, víc v aktualizovaném článku o dlouhodobém pojištění :-)

Nový podcast z Mexika

Ještě než se do toho pustíte, zapněte si odběr na Apple Podcast, Spotify nebo ve kterékoli jiné podcastové appce. Pracuju na pořádné dávce podzimních dílů, tak ať vám nic neuteče :-)

Eva Kubátová: O životě v Mexiku, indiánech, mezcalu, tradičních řemeslech, cestování s malým dítětem i novém dílu knihy Mexikopedie


Poslechněte si rozhovor s Evou Kubátovou, autorkou knihy a webu Mexikopedie. Těšte se na spoustu „insight” informací od neuvěřitelně energické holky, která si vzala Mexičana a hezkou řádku let žila a objevovala Mexiko.

Dozvíte se mimo jiné, že se v Mexiku v barech ještě celkem nedávno moc nepila Tequila, natož Mezcal. Uslyšíte o tradičních řemeslech, indiánech, vlivu koloniální historie na současné Mexiko i cestování po Mexiku s malým dítětem.

A mluvili jsme i o tom, proč se Eva s manželem i dcerou vrací do Česka.

PŘEHRÁT PODCAST

Nové a aktualizované články

Než se pustíme do pořádné tvoby nových článků, chceme v rámci pocovidové resuscitace pořádně aktualizovat ty nejzásadnější informace napříč webem. A že jich je.

V některých případech to rovnou bereme pěkně zgruntu a články přepisujeme, nebo rozšiřujeme. Takže vám i o aktualizacích budeme dávat průběžně vědět :-)

Zaoceánský let s malým dítětem: výzva, nebo katastrofa?

Zaoceánský let s malým dítětem: výzva, nebo katastrofa?


Cestování s malými dětmi je – stručně řečeno – komplikované. Anebo rozhodně komplikovanější, než když se člověk musí postarat jen sám o sebe. Najednou přicházejí otázky bezpečnosti, druhu ubytování, pitné vody, jídla, ale i toho, jak daleko se vlastně s prckem vypravit, aby si z toho neodnesli všichni zúčastnění namísto příjemné dovolené jen zbytečné trauma.

Rovnou vás ale můžu uklidnit – děti toho zvládnou daleko víc, než si my dospělí všeobecně myslíme. Cestu letadlem nevyjímaje.

Článek psala Eva Kubátová, kterou posílám i v podcastu :-)

ČÍST ČLÁNEK
Průvodce: Slovinsko

Slovinsko – hory, jezera, trekování i města jako v pohádce


Slovinsko je sice maličké, ale má hodně co nabídnout. Ať už jde o pohádkovou atmosféru jezera Bled, bělost vodopádu Savica, který si to razí dolů po skále, anebo ticho a sepjatost s přírodou na Velike Planine.

Čeká vás to nejlepší z Alp na celkem malé ploše a většinou i snadno dostupné. Jde navíc o dokonalou destinaci pro cestování s dětmi všech zájmů a věku.

ČÍST ČLÁNEK
Kde sehnat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění

Kde sehnat nejlepší roční cestovní pojištění


Jaké používáme cestovní pojištění? A jak jsme ho vybrali? Petr se podělil o své tipy, včetně konkrétních případů, kdy se mu opravdu hodilo. Na Taiwanu mu totiž operovali zlomenou klíční kost.

V článku srovnáváme několik nejzajímavějších pojištění na dobu delší než 90 dní a přidáváme tipy, podle čeho vybírat i jak to s pojišťovnou řešit, když už se něco stane.

ČÍST ČLÁNEK
Průvodce Skotsko

Skotsko: Hory, ovce, Keltové a whisky


Skotsko je moje velká srdcovka. Konečně jsem se dokopal k tomu, abych článek rozšířil o spoooustu tipů na místa, která jsem navštívil při mém tripu na motorce na jaře 2019.

ČÍST ČLÁNEK

Rozhovor o práci na dálku a o pomalém cestování

Rozhovor: Vietnamce nepřepil a nedoporučuje to zkoušet. Matouš Vinš inspiruje, jak si cestování opravdu užít

Vietnamce nepřepil a nedoporučuje to zkoušet. Matouš Vinš inspiruje, jak si cestování opravdu užít


Lehce clickbait titulek jinak moc fajn rozhovoru v Českém rozhlase, kam si mě pozvali při příležitosti mojí přednášky na Budějovickém Majálesu. 

Za fotku (z přednášky na FotoŠkoda Festu) děkuji Romče z PeakDesignu. A nevím proč, ale v popisku rozhovoru mi přidali pár let navrch.

PŘEHRÁT ROZHOVOR

Jak se úspěšně živit výukou jazyků. Odkudkoliv.

Průvodce online lektora

Už před nějakou dobou jsme na Travel Bibli vydali vymakanou knížku Procestuj svět jako učitel angličtiny.

Zaměřovala se hodně na možnosti učení na místě a osobní zkušenosti lidí, kteří takto cestovali. Učení online rozebírala spíš okrajově.

Proto jsem moc rád, že naše kamarádka Kika vydala podobně vymakaný Průvodce online lektora.

Rozebírá vše od hledání nových studentů a budování osobního brandu lektora přes plánování lekcí, vybavení a vhodné aplikace, až po základní administrativu a legislativu.

Přidává i tipy a zkušenosti dalších lektorů a dalších odborníků. Vřele doporučuju.

S kupónem TRAVELBIBLE10 od ní navíc máte 10 % slevu.

CHCI SE STÁT ONLINE LEKTOREM

Festival Kolem světa 26. až 27. 11.

Blíží se podzimní sezóna cestovatelských festivalů a tentokrát se můžeme tradičně potkat v Praze na Kolem světa. Po covidové pauze to vypadá konečně na program našlapaný jako vždy a skvělou partu cestovatelů. 

Chystám pro vás tureckou přednášku plnou barev, balónů, podivných sklaních útvarů, pouličních mininpříběhů a koček. Tak dorazte, rád vás uvidím naživo!

Co čteme a posloucháme?

Podnikatelská příručka Svým pánem
Začnu tipem na celý obsahový web s božími praktickými tipy pro podnikatele. Webovou příručku Svým pánemdal dohromady zakladatel velmi úspěšné české platformy pro e-shopy Shoptet.

www.svympanem.cz

Podcasty

The Matt Walker Podcast – Why we sleep
Autor výborné knihy Proč spíme se pustil do svého podcastu. A hodně mě baví. Už jenom kvůli krásné angličtině. Hlavně ale samozřejmě díky spoustě praktickým tipům k lepšímu spánku a vědě, na které tipy stojí.

Doporučuju třeba epizodu 25: Optimising Your Sleep

Všechny epizody: themattwalkerpodcast.buzzsprout.com/1821163


„Vagabond” Rolf Potts u Tima Ferrisse
Hodně cestovatelská epizoda s autorem knihy Vagabonding. Velká část rozhovoru se točí kolem konceptu pomalého cestování. Můžete se inspirovat spoustou praktických tipů, jak si z cest odvézt co nejvíc. Přičemž hodně z nich jde v širším kontextu aplikovat na život jako takový.

Mimochodem, Rolf má i svůj vlastní (taky moc fajn) podcast Deviate.

tim.blog/2022/09/28/rolf-potts-the-vagabonds-way/


Články

Hora Ducha aneb Juračkův deník z výstupu na Manáslu
Petr Juračka zas postupně zveřejňuje svůj cestovní deník. Tentokrát z dalšího pokusu o Manáslu. Postupně vychází na jeho FB a rozhodně doporučuju si ho projít od začátku. Tentokrát navíc přidává víc dílů z pohledu jeho (svaté) ženy Zuzky.

facebook.com/petrjanjuracka


Jak na generování obrázků a textů. Tipy ve Finmag newsletteru
V minulém newsletteru jsem zmiňoval, že si trochu hrajeme s generováním obrázků umělou inteligencí. Tady máte česky přehledně sepsané základní informace a návod, jak začít. Zkuste si to. Je to zábava a vymýšlení „prompts” dobře potrénuje mozek. Praktických užití bude jen a jen přibývat.

finmag.penize.cz/spolecnost/436874-jak-na-generovani-obrazku-a-textu-tipy-ve-finmag-newsletteru

Tak fotí nejlepší piloti dronů: Pohled do žáru sopky i na pohádkový Tádž Mahal
Nádherná galerie vítězných snímků z celosvětové soutěže Drone Photo Awards 2022. Od záběrů přírody přes sklizeň leknínů, sušení soli a pohádkový Tádž Mahal až po kreativní pohled na svatby.

magazin.aktualne.cz/nejlepsi-fotografie-z-dronu-vitezove-svetove-souteze-drone-p/r~351dd04e327711ed8980ac1f6b220ee8/


Dokumenty

Fantastic Fungi – exkurze do fascinujícího světa hub
Film, který jsem měl na to-watch listu pěkně dlouho. Jsem moc rád, že jsem se k němu konečně dostal. Houby, koloběh života a koncept lesa jako jednoho velkého propojeného organismu mě fascinují už dlouho. Tady je vše krásně jednoduše vysvětlené a nádherně vizuálně zpracované. Velmi, velmi doporučuji dokument neodkládat tak dlouho, jako jsem ho odkládal já.

fantasticfungi.com/film/


The Year Earth Changed
Krásný dokument o pozitivním dopadu covidových lockdownů na divokou přírodu. Provází jím David Attenborough a těšte se na „klasické” wildlife záběry z jeho dokumentů, jen točené hlavně ve městech. Bez lidí. Produkoval ho Apple, takže je k dispozici jenom v rámci Apple TV+ předplatného.

imdb.com/title/tt14372240/


Knihy

Detox hlavy – Vít Aora
Praktický průvodce, který vás krok za krokem provede skrze vřavu vzruchů dnešního rychlého světa k čisté mysli a vnitřnímu klidu. Knížka mého kamaráda Víta Aory, díky které jsem si moc hezky připomenul spoustu základních hodnot, principů i technik pro klidnější a bystřejší mysl.

aoravit.cz/detox-hlavy/

Fotky pro inspiraci

Na závěr přidávám tip na jednoho street fotografa, na kterého jsem narazil při náhodném bloumáním internetem. Jmenuje se Benny Bulke a jeho černobílá tvorba mě naprosto nadchla.

500px.com/p/benny_bulke