Podcasty a články z Travel Bible + 27 tipů na appky, podcasty, články, knihy a muziku nejen pro cestovatele
Travel Bible

Krásný den,
trocha cestování a hlavně slunce nás pořádně nakoplo do další práce na Travel Bibli. Proto se i v tomhle newsletteru máte hodně na co těšit.

Tradičně ho proložím fotkami z cest, tentokrát z březnové Antálie. Jo, té mega turistické Antálie, odkud celou sezonu proudí nekonečné davy turistů na celou tureckou rivieru. A přihodím i užitečný report.

Já teď zpětně můžu s klidem v duši říct, že vyměnit původně plánované Kanáry za jih Turecka byl skvělý nápad.

Přiletěli jsme na 14 dní vlastně jen pár týdnů před sezonou a dobře jsme udělali. Však posuďte sami!

Na fotkách: Výhled od kopce Tünek Tepe na přístav a město; antické divadlo Aspendos; vodopády Kurşunlu; před přistáním v Antálii.

Co vše vás v newsleteru čeká?

Barcelona, Španělsko

PRAKTICKÁ TRIKA NA CESTY

Jak jsme slibovali, naše cestovatelská trika z edice svět jsou opět skladem. Najdete je na travelbible.cz/triko-svet

Nebo rovnou zainvestujte do merino verze od firmy Icebreaker. Budete ho milovat minimálně stejně jako my :-)

Cestovatelská Travel Bible trika

NOVÝ PODCAST

Podcast: Petra Střelecká

Petra Střelecká: Cesty za kávou, začátky v Londýně i příběh Industra Coffee


Poslechněte si rozhovor s Petrou Střeleckou, baristkou, která se 2x probojovala na světové mistrovství v přípravě filtrované kávy, zakladatelkou jedné z mých kavárenských srdcovek Industra Coffee, lektorkou kávových kurzů a od loňska také autorkou skvělé knihy Filtrovaná káva.

V rozhovoru jsme mluvili o Petry kávových začátcích v Londýně, otevření první verze Industra Coffee na „špatném” místě, probrali jsme náhlé stěhování na další netradiční místo, pražení kávy a fungování celého řetězce od plantáže po váš šálek espressa.

A samozřejmě jsme se dost bavili o kávových cestách, mimo jiné mojí další srdcovce – kavárně a plantáži Nine One Coffee v severním Thajsku.

PŘEHRÁT PODCAST

NOVÉ ČLÁNKY

Nejlepší cestovatelské aplikace a služby pro rok 2023

72+ nejlepších cestovatelských aplikací a služeb pro rok 2023


Jaké aplikace a služby nám na cestách nejvíc usnadňují život? Dali jsme dohromady aktuální seznam těch známých i neznámých. Navíc jsme udělali velký průzkum mezi vámi, čtenáři Travel Bible, co na cestách používáte vy. Tak tady máte nejlepší travel appky a cestovatelské služby na jednom místě.

ČÍST ČLÁNEK
Neobvyklé zákony v zahraničí

10 neobvyklých zákonů, které vás mohou v zahraničí zaskočit


Touha poznávat nová místa a kultury je hnacím motorem každého cestovatele. Jenže neznalost zákonů a místních zvyklostí může snadno vést k přestupkům a následným nepříjemnostem s úředníky či policisty.

Znát všechny zákony světa je samozřejmě nemožné. V tomto článku si ale posvítíme na pár vybraných, o kterých jste možná ani netušili.

ČÍST ČLÁNEK

ZAJÍMAVÉ TIPY NEJEN K CESTOVÁNÍ

Budu rád, když i vy následující tipy pošlete dál.


A dejte mi prosím vědět, jestli je pro vás vůbec tahle sekce newsletteru užitečná, zabere nejvíc práce :-)

Pojďme na to:

Létání je zázrak, tak proč ho nesnášíme?

Tak by se dal volně přeložit titulek první epizody z třídílné série podcastů o létání a letectví z podcastu Freakonomics.

Určitě doporučuju poslechnout celou sérii.

Tiskárna na pražském letišti

Drobnost, o které spousta lidí netuší. Už se mi několikrát stalo, že jsem si před letem zapomněl něco potřebného (většinou v destinaci) vytisknout. V Praze je řešení jednoduché. Na informacích v odletové hale T2 je k dispozici počítač s tiskárnou. Naprosto zdarma.

Všude jinde mi vždy potřebné dokumenty vytiskl přímo člověk za okýnkem v informacích. Stačilo poprosit.

Billa na pražském i vídeňském letišti

Když už jsme u těch letišť. Spousta lidí pořád netuší, že k nákupu svačiny před odletem jde jak v Praze, tak ve Vídni využít Billu s lidovými cenami.

Samozřejmě ji najdete ještě před průchodem bezpečnostní kontrolou. V Praze mezi T1 a T2, ve Vídni jednu menší v příletové hale T3, jednu o kus větší v občerstvovací zóně T1.

PeakFinder – aplikace pro určení vrcholů

Užitečný tip od Petra. Aplikace (i web) PeakFinder vám ukáže jména vrcholů, na které se koukáte. Včetně dalších informací k nim.

StageDoorJohny – geniální účet o podivnostech angličtiny

Udělal jsem si z Instagramu místo pro kvalitní street fotky, letadla a děti blízkých kamarádů. Víc tam nesleduju (vtipné kočky nepočítám).

Až na krátká videa Johnyho, který dost vtipně ukazuje zákeřná a podivná zákoutí angličtiny.

Dejte si ho taky, aspoň pár dílů. Nebudete litovat.

Stage Door Johny

Train Set – sada mini-příběhů nejen pro vlakové nadšence

Podcast 99% Invisible už jsem pravděpodobně doporučoval. Minimálně v rámci 86+ tipů, jak se na cestách vzdělávat.

Dvě epizody z posledních měsíců ale na 99% patří i sem do newsletteru. Obě se totiž skládají z bizarních příběhů a drobných zajímavostí ze světa železnice.

  1. Train Set – první díl

  2. Train Set – Track Two

AKTUALIZOVANÉ ČLÁNKY

Průběžně aktualizujeme další a další články. Vybírám sem jen ty nejzajímavější, případně s největšími změnami. Ostatní najdete na travelbible.cz/blog

A nebojte – i Travel Bibli čeká aktualizace. Jenom to vlastně potřebuje nejmíň. Vydání pro rok 2019 už jsme přepracovali tak, abyste si z knížky odnesli hlavně univerzální principy, ne jen konkrétní služby.

Průvodce Madeira

Madeira – vše, co potřebujete vědět o cestě na vlastní pěst


Portugalský ostrov Madeira leží jen čtyři hodiny letu od Prahy, čeká vás na ní ale úplně jiný svět. Chystáte se vyrazit? Máme pro vás spoustu praktických tipů.

ČÍST ČLÁNEK
Jak vybrat spacák

Jak vybrat vhodný spacák: od letní dovolené po zimní túru


Na kvalitní spánek na cestách má vliv mnoho faktorů. Některé z nich ovlivnit nemůžeme, mnohé však ano. A právě výběr spacáku a karimatky, zejména jejich ideální kombinace, nám může zvýšit komfort spánku, anebo taky připravit krušné noci.

Pojďme si posvítit na to, jak vybrat spacák, který přesně odpovídá vašim potřebám.

ČÍST ČLÁNEK
Horská nemoc

Horská nemoc: Tipy, jak jí předejít a co dělat, když už nastane


Jedno z největších nebezpečí hrozících ve velkých nadmořských výškách je výšková neboli horská nemoc. Někdy je její průběh mírný, jindy způsobuje vážné zdravotní problémy, dokonce i smrt.

V tomto článku ji tedy probereme křížem krážem: symptomy, léčba, léky a především prevence.

ČÍST ČLÁNEK
Zodpovědné dobrovolnictví

Jak na dobrovolnictví, abyste nenapáchali víc škody než pomoci


Na cestách potkáte neuvěřitelné množství cestovatelů, kteří vyrazili na druhý konec světa pomáhat – učit angličtinu, starat se o sirotky, zachraňovat ohrožená zvířata. Někteří vyrazí jen na pár dní, další tráví dobrovolnictvím celé měsíce.

Dobrovolnictví zní jako výborný barter – nabídka potkává poptávku a obě strany jsou spokojené. Přesto se čím dál častěji poukazuje na stinnou stránku dobrovolnictví i celého volunturismu (dobrovolnického cestovního ruchu). V tomto článku se zaměříme na to, proč tomu tak je a jak se vyhnout špatnému dobrovolnictví“ a co to je udržitelné (zodpovědné) cestování.

ČÍST ČLÁNEK

ANTÁLIE ANEB DALŠÍ TURECKÁ LÁSKA

Chtěli jsme v březnu určitě do tepla, dlouho byly v plánu Kanáry. Konkrétně Las Palmas, kde bychom potkali nejvíc přátel a kolegů nomádů. Třeba Lindu s Jirkou z Podle sebe.

Jenže už před Vánoci nebyly k dispozici v podstatě žádné vhodné apartmány za rozumné peníze. A pětihodinový let v malém letadle s miminem taky nezněl zrovna lákavě.

Jih Turecka byl celou dobu v záloze. Je to blíž, levnější a Turecko se ženou milujeme.

Na fotce: Klasická turecká snídaně. Můžete je někdo začít dělat i v Česku? Prosím!

Představa extra turistické Antálie, navíc se spoustou Rusů, mě ale ani trochu nelákala. Raději se schovat do nějaké zapadlé vesničky.

Naštěstí stačila půlhodinka rešerší a dali jsme Antálii šanci. Už jenom proto, že 7 km promenády podél pláže s výhledem na hory znělo pro procházky s kočárem ideálně.

Po 2 týdnech pobytu řadím Antálii mezi TOP nomádské destinace. Alespoň mimo sezonu.

Zakotvili jsme na celý pobyt ve čtvrti Konyaalti u pláže, apartmán v Aspendos Suites posloužil skvěle. Vše potřebné bylo pár kroků od ubytování, včetně supermarketu a několika půjčoven aut.

Pro skvělou kávu jsme každý den chodili do hayycoffee, na grilované maso se osvědčila TaşDuvar Ocakbaşı a v İşliyen Balık Evi jsem jedl nejlepší grilovanou chobotnici ever. A to jsem na chobotnice dost pes.

Moře ve druhé půlce března mělo kolem 17 stupňů, vzduch ale většinu času přes 22 a krom dvou dnů svítilo pořád slunko. Lidí všude minimum.

Pokud by vám chybělo koupání, doporučuju listopad, kdy se teplota vzduchu taky drží někde kolem 22 stupňů, ale moře má ještě nad 20 (průměr je 21,5).

Teď ale to hlavní. Proč by vás oblast kolem Antálie měla vůbec zajímat?

Obzvlášť, když se ještě nedá moc koupat v moři?

Tři věci:

  • Parádní hory a nádherná příroda.

  • Antické památky na každém rohu
    (doslova se tu válí kusy antických sloupů po lese)

  • „Opravdová” Asie jen kousek za městem

Na fotkách: Nahoře ruiny antického města Termessos, dole promenáda v Konyaalti a random scéna z hor kousek nad městem.

Když píšu hory, myslím fakt HORY.

V okolí je pár třítisícovek, vrcholů nad dva tisíce metrů už jsou desítky. Na několika místech se i lyžuje.

My jsme tak koukali z pláže v krátkém rukávu na majestátní zasněžené vrcholky. Nádhera.

Do toho luxusní pláže, soutěsky, krásné lesy, pomerančové sady a přímo na okraji města vodopády jak na Bali.

Na první týden s námi letěla i moje mamka alias hlídací babička.

Jeden den jsme si dali spolu a vyrazili autem asi 40 minut do hor, odkud jsme si vyšlápli na menší kopeček – těsně pod hranici sněhu do 1515 metrů.

Cesta byla součástí 760 km dlouhé Lýkijské stezky – náročného trailu podél pobřeží jižního Turecka. Kamarádka Lenka Hrabalová jí šla výrazně větší kus a celkem mě nalákala. Víc hledejte mezi jejími fotkami na FB z podzimu 2021.

Navíc opravdu platí, že stačí vyjet kousek za město a máte pocit, jako byste ujeli pár tisíc kilometrů na východ. Tedy samozřejmě do hor, ne po pobřeží.

Vesničky se tu moc neliší od těch v horách Thajska nebo Vietnamu, které jsem před pár lety tak často projížděl na motorce. Kdo zažil, chápe, o čem mluvím :-)

Antických památek skutečně na mapě najdete desítky, možná stovky.

Někdy jde o pár neznatelných ruin, někdy o nádherné rozsáhlé komplexy jako horské město Termessos (na fotce dole) nebo obrovské divadlo Aspendos.

Na fotce nahoře je pak část akvaduktu v Aspendosu.

I samotná Antálie vlastně dost stojí za prozkoumání. Historické centrum kvůli památkám, výhledům a atmosféře, jiné části zas třeba kvůli gastronomii nebo nákupům.

Já si třeba vždycky z Turecka přivezu nové oblečení. U nás je to s pánskou módou velká bída, Turci jsou naopak jedni z módních gigantů.

Jo, opět jsem si přivezl oblek, několik košilí, supr kalhoty, svetr... a oblek pro Štěpánka. A to jinak nakupování fakt nemám rád.

Pokusím se někdy vše sepsat do článku s praktickými tipy. Už tak jsem se zas rozepsal víc, než jsem čekal. Krátké formáty mi nejdou :D

Snad vás takto namotivuju alespoň uvažovat o nějaké větší cestě po Turecku. Máme ho celkem kousek a nabízí toho mnooohem víc, než si většina lidí myslí. Taky je mnohem větší, než si představujeme.

Tak na viděnou třeba někdy na čajových plantážích v horách nad Rize, kam bychom rádi vyrazili objevovat příště.

Na závěr posílám pro připomenutí vzpomínku z Kappadokie, která je od Antálie pouhých 400 km vzdušnou čarou. Na turecké poměry co by kamenem dohodil.