Dva nové podcasty a 9 článků z Travel Bible. Tipy na newslettery, podcasty a muziku nejen pro cestovatele. Uzbekistán, Riga, více pasů, výběr batohu i nomádské pojištění.
Travel Bible

Ve vzduchu je cítit jaro a věřím, že už vás zas řádně vábí vůně dálek. Stejně, jako mě.
Kam se letos chystáte?

Posílám další nálož cestovatelských novinek a inspiraci na cesty. 

Barcelona, Španělsko

Co vše vás tu čeká?

Barcelona, Španělsko

Petr také vypsal nový termín kurzu TravelHacking, na 27. března zbývá 13 míst.

Na cestě jsou také nové zásoby našich cestovatelských triček. A dost možná přibudou úplně nová :-)

Minimálně merinová a většina modrých bavlněných je ale stále skladem a můžete si je objednat hned. Stačí zajít na travelbible.cz/obchod

Cestovatelská Travel Bible trika

NOVÉ PODCASTY

Podcast: Petr Chvíla

Petr Chvíla: Práce na Aljašce a Lofotech, dobrovolnictví v Mexiku a zatčení v Kanadě


Poslechněte si rozhovor s Petrem Chvílou, který už přes deset let žije a pracuje všude možně po světě.

Podělí se o zkušenosti s první cestou za velkou louži a prací ve zpracovně ryb na Aljašce. O práci na Lofotech a životě na Zélandu a v Kanadě. Nebo třeba o ukradeném a vráceném foťáku v Mexiku.

PŘEHRÁT PODCAST

Novoroční speciál 2023: Karibik s dětmi, fail s pasem, tipy na služby i novinky z Travel Bible


Už nějaký ten pátek jsme nezveřejnili žádnou speciální epizodu, kde společně s biblickým kolegou Petrem shrnujeme naše cestovatelské i necestovatelské zážitky, zkušenosti, faily, občas i ponaučení, další projekty a vůbec takový životní update. Tak to pojďme napravit!

Díl jsme natáčeli pár dní po Novém roce za výrazné podpory aperolu. Dneska to bude hodně neorganizované, mega dlouhé a ne-tak-úplně-travelbiblí.

Zaznělo ale dost zajímavých témat a zkušeností, které se vám třeba můžou hodit. Nebo se s námi prostě jenom zasmějete.

PŘEHRÁT PODCAST

NOVÉ A AKTUALIZOVANÉ ČLÁNKY

Jak se dostat zdarma do letištních salonků

Jak se dostat zdarma do letištních salonků? Využijte Revolut účet


Letištní salonky se švédskými stoly a drinky zdarma patří k benefitům business a first class. My, běžní cestovatelé, však většinou létáme v economy, a tak máme smůlu. Dlouhé přestupy trávíme někde na tvrdých sedačkách u gate a popíjíme předražené hnusné pivo z letištní hospody. Nebo ne?

ČÍST ČLÁNEK
Nebojte se cestovat s dětmi

Nebojte se cestovat letadlem s malými dětmi: kompletní návod od nákupu letenky až po samotnou cestu


Pro někoho narození dítěte znamená výrazné omezení minimálně v prvních letech života, pro jiné je naopak výzvou k překročení limitů zažitých společností. 

Když už se ale s dětmi rozhodnete cestovat, vyrojí se vám v hlavě miliarda otázek, zda je váš plán vůbec proveditelný. V tomhle článku najdete kompletní návod k létání s dětmi od nákupu letenky až po úspěšné přistání v cíli. 

ČÍST ČLÁNEK
SafetyWing – souhrn k nomádskému pojištění

Cestovní pojištění SafetyWing – velký souhrn pro a proti


Od nomádů nomádům. O výběru cestovního pojištění jsme napsali už spoustu řádků. Tentokrát se pod lupou podíváme na specifiské cestovní pojištění SafetyWing.

ČÍST ČLÁNEK
Jak vybrat batoh

Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční


Cestovatelský batoh patří mezi vybavení, které nekupujete každý rok. Samozřejmě chcete, aby něco vydržel, nebolela vás záda už po prvním kilometru, dalo se v něm snadno orientovat, vešel se jako příruční zavazadlo… Souvisejících otázek je nespočet. A protože je často pokládáte i nám, dali jsme dohromady praktického průvodce.

ČÍST ČLÁNEK
Jak na víc cestovních pasů

Proč mít dva cestovní pasy a jak je zařídit?


Věděli jste, že občané České republiky mohou vlastnit hned několik cestovních pasů? Pravda – není to standardní situace, kterou byste využili každý den.

Všem, kdo to ale s cestováním myslí vážně, doporučujeme: před cestou si pasy vyřiďte dva, nebo rovnou tři.

ČÍST ČLÁNEK
Průvodce Uzbekistán

Průvodce: Uzbekistán – klenot hedvábné stezky


Územím tohoto stepního státu ve Střední Asii procházela kdysi obchodní trasa spojující Čínu s Evropou. A právě zde vzniklo několik měst, která lze bez nadsázky označit za klenoty hedvábné stezky.

ČÍST ČLÁNEK
Průvodce Riga

Průvodce: Riga – město, které vás velmi překvapí


Hlavní město ležící v Pobaltí, které zůstává bohužel stále tak trochu opomíjené. To je ovšem obrovská škoda. Riga má totiž hodně co nabídnout – nádherné historické centrum, které je ideálním místem na posezení u kávy, úchvatnou přírodu jen pár kilometrů od města či perfektní písečnou pláž v nedalekém městečku. Nevěříte? 

ČÍST ČLÁNEK
Se psem v letadle

Jak přepravit psa letecky do zahraničí


Nemáte-li psa a chcete cestovat, nepořizujte si ho. Nicméně pokud už psa máte a chtěli byste cestovat, určitě své sny neodkládejte. Pes vám může být věrným společníkem i na cestách, ačkoliv cestování, obzvlášť létání, se psem má svá úskalí.

ČÍST ČLÁNEK
Výběr příručního zavazadla

9 + 1 tip pro výběr příručního zavazadla


Balíte na služební cestu, dovolenou, eurovíkend a jste opět na vážkách při výběru vhodného zavazadla? Nejste si jistí, zda se dokážete se vším, co nutně potřebujete s sebou, vejít jen do příručního zavazadla, anebo budete potřebovat pořádný batoh či kufr? S našimi tipy snadno vyberete příruční zavazadlo, které vám povolí i ty nejpřísnější aerolinky.

ČÍST ČLÁNEK

Co mě kde zaujalo

Následující články, podcasty, knihy, videa a kdovíco ještě už nutně vůbec nesouvisí s cestováním.

Přesto se o ně rád podělím a budu rád, když je i vy pošlete dál.

 • Pusťte si nový podcast Road Trip. Netradičně nejde o rozhovory, ale vyprávění manželů Remišových z projektu Bronco namiesto hotela. Můžete je znát i z našeho podcastu.

 • Hodně mě poslední dobou baví newsletter Pavla Dvořáka. V podstatě blogové zážitky ze života a cest po Číně. Máme spolu nahranou novou podcastovou epizodu, tak se můžete nechat navnadit.

 • Když jsme u newsletterů. Už jsem doporučoval své oblíbené Zprávy z lesa? Dvoutýdenní přehled všeho možného zajímavého od Filipa Molčana, mimo jiné dobrovolného strážce NP České Švýcarsko.

 • Neustále si ujíždím na pohodovém DJ setu od Above & Beyond. Nejen k práci už mi hraje víc než rok. To je co říct, většina setů mě po pár měsící omrzí.

 • Jak sociální sítě změnily náš mozek. Tuhle epizodu The Rich Roll Podcast si dejte. Algoritmy nepřemůžeme, ale je fajn aspoň trochu tušit, co dělají s námi jako jednotlivci, skupinami i celou společností.

 • Vždycky mě bavilo zpívat (nejen) ve sboru a miluju pořádnou kostelní akustiku. Skupina Windborne teď na svůj IG sdílí nádherné chorály z katedrály. A prý z nich chystají celé album. Sign me up, please!

Pozvánka: Festival Kolem Světa

My na cestovatelské festivaly chodíme hlavně popovídat s kamarády a užít si afterparty. A občas něco málo přednášet.

Zároveň ale asi není lepší místo, kde načerpat cestovatelskou inspiraci i praktické informace k zemím, kam se chystáte.

Na jarním Kolem Světa můžu s čistým svědomím doporučit přednášky Pavla Svobody o Peru a Guatemale, Lenky Hrabalové o Íránu, Arménii Viktorky Rysové, Súdán Vládi Váchala, nebo třeba Kanadu a Aljašku Alči Mahlejové a Máji Šnajdrové.

 • 18.-19. března 2023

 • PVA EXPO Praha Letňany

 • Vstupenky 350 Kč jednodenní nebo 550 Kč dvoudenní v předprodeji,
  případně o 50 Kč dražší na místě

 • Program na kolemsveta.cz/2023-brezen/

Naboso v Brně

V polovině března otevíráme novou prodejnu Naboso. V krásném prostoru na křižovatce Koliště a Milady Horákové.

Máte se na co těšit a já to konečně budu mít z Tišnova kousek :-)

Píšu to sem proto, že do nové pobočky hledáme boží prodejce. A dost možná je to někdo z vás. Nebo někdo z vašich přátel. Tak jim dejte prosím vědět.

Všechny informace o volných pozicích najdete na naboso.cz/Stranky/Kariera

Na závěr už jen pár lednových barcelonských fotek. Ty v průběhu newsletteru byly také z Barcelony.

Byl to pro nás první zahraniční trip s mimčem (tou dobou čtyřměsíčním) a i když cesta byla náročná, těch 8 dní sluníčka a procházek u moře i bloumání ulicemi rozhodně stálo za to.

A fascinovaný pohled Štěpánka na prosvětlené mozaiky v Sagrada Familia byl k nezaplacení... 

Nějaké další fotky průběžně přidám na svůj Instagram @matousvins.